Često slušamo koliko je vitamin C bitan i koliko bi trebalo dnevno da ga unosimo u organizam putem voća ili povrća. Malo je poznato da ovaj vitamin spada u red najvažnijih vitamina koji su potrebni za normalno i pravilno funkcionisanje našeg organizma. Najbolju dijagnozu za nedostatak ovog vitamina daće vam stručnjaci i olakšati u kojoj količini je potrebno uneti vitamin C. Dnevna doza unosa razlikuje se od osobe do osobe, ali se njegova delotvorna svojstva ne mogu poreći
Vitamin C je neophodan za zdravlje naših kostiju, kože, krvnih sudova i uopšteno celog imuniteta. U razvijenim zemljama nedostatak vitamina C je redak zbog veće dostupnosti voća i povrća koji obiluju ovim vitaminom. Ipak, njegov nedostatak ipak pogađa više od 25% svetske populacije. Najčešći faktori rizika za nedostatak ovog vitamina su loša ishrana, alkoholizam, i teške mentalne bolesti. Iako se simptomi nedostataka vitamina C ne mogu odmah uočiti i za njih je potrebno nekoliko meseci i postoje određeni suptilni znaci na koje moramo paziti kako bismo uneli dovoljno ovog vitamina u naš organizam. U nastavku vam predstavljamo nekoliko glavnih znakova i simptoma da vašem organizmu nedostaje vitamin C.
Vitamin C igra ključnu ulogu u proizvodnji kolagena, proteina koji obiluje vezivnim tkivima i štiti našu kožu, kosu i krvne sudove. Prvi simptomi da vašem organizmu nedostaje vitamin C ogledaće se upravo na vašoj koži. U ovom stanju, kvrgava „pileća koža“ formira se na zadnjem delu nadlaktica, butina ili zadnjice zbog nakupljanja keratinskog proteina unutar pora. Ovakvo stanje na koži uzrokovano nedostatkom vitamina C obično se pojavljuje nakon tri do pet meseci neadekvatnog unosa i rešava se suplementacijom.
Modrice su uobičajeni znak nedostatka vitamina C, jer loša proizvodnja kolagena uzrokuje slabe krvne sudove. Do pojave modrica dolazi najviše nedostatkom vitamina. Manjak vitamina K, kao i slab unos ostalih vitamina među kojima prednjači vitamin C prouzrokuju modrice. Dnevna doza ovih vitamina uz adekvatnu ishranu oporaviće vašu kožu i smanjiti pojavu modrica.
Nedostatak vitamina C takođe može uticati na zdravlje kostiju. U stvari, nizak unos povezan je sa povećanim rizikom od preloma i osteoporoze. Istraživanje je pokazalo da vitamin C igra presudnu ulogu u formiranju kostiju, tako da njegov nedostatak može poveć́ati stopu krtih kostiju, što može posebno uticati na decu čije su kosti još uvek u razvoju.
Studije pokazuju da se vitamin C akumulira unutar različitih vrsta imunih ćelija kako bi im pomogao u borbi protiv infekcija i uništavanju patogena koji uzrokuju bolesti. Nedostatak vitamina C povezan je sa lošim imunitetom i većim rizikom od infekcije, uključujući ozbiljne bolesti poput upale pluća. Vitamin C je važan nutrijent za imuni sistem. Nizak nivo vitamina C povezan je sa poveć́anim rizikom od infekcije, dok ozbiljniji nedostatak može prouzrokovati smrt od zaraznih bolesti.
Umor i iscrpljenost organizma su prvi znaci da vašem organizmu fali vitamin C. Dnevna doza ovog vitamina može se povećati unosom voća i povrća, pa se i ova dva simptoma mogu lako povući nakon samo nekoliko dana odgovarajućeg unosa ovog vitamina.
Vitamin C može pomoći u zaštiti od gojaznosti regulisanjem oslobađanja masti iz masnih ćelija, smanjenjem hormona stresa i smanjenjem upala. Istraživanje je utvrdilo postojanu vezu između malog unosa vitamina C i viška telesne masti, ali nije u potpunosti objašnjeno da li je to uzročno-posledična veza. Zanimljivo je da su niski nivoi vitamina C u krvi povezani sa većom količinom masti na stomaku, čak i kod osoba normalne težine. Iako sam višak telesne masti nije dovoljan da ukaže na nedostatak vitamina C, možda bi ga bilo vredno ispitati nakon što se isključe drugi faktori.
Ukoliko osetite neke od navedenih simptoma neophodno je da u ishranu unesete namirnice bogate ovim vitaminom poput pomorandži, bobičastog voća, dinje, lubenice, ali i povrća kao što su paradajz, paprika, karfiol i brokoli. Ovaj vitamin možete unositi i u tabletama kao dodatak ishrani, ali je neophodno da se pre samog unosa posavetujete sa svojim lekarom.