Da li spadate u red onih koji jedva čekaju proleće i maj kako bi uživali u ukusu jagoda. Ukoliko je odgovor da, sigurni smo da će vas iznenaditi da jagode pored fantastičnog ukusa imaju i odličnog uticaja na naše zdravlje. Pre nego što započnemo priču o delotvornosti ovog crvenog blaga, upoznaćemo vas malo sa poreklom jagoda.
Preteča današnjih sorti jagoda nastala je u Francuskoj, ukrštanjem dve sorti jagoda, onih koje su došle iz SAD-a i onih iz Čilea. Tako su plodovi jagoda koje kupujemo i uzgajamo dosta krupniji i mesnatiji od onih šumskih, koje su najčešće sitne i slatke. Zato ukoliko se pitate za sta su dobre jagode, verujemo da će vas redovi koji slede ubediti da ih još više zavolite.
U sebi sadrže veliku količinu vitamina C i odličan su izvor različitih minerala poput gvožđa ili mangana. Mangan ima veoma pozitivna dejstva kod regulacije šećera u krvi, dok vitamin C jača imunitet i utiče na zdravlje celokupnog organizma. Zahvaljujući vitaminu C smatra se da jagode najviše čiste krvne sudove od naslaga masnoće. Jagode su dobre za smanjenje krvnog pritiska, jer u sebi sadrže veliku količinu kalijuma i imaju diuretska svojstva. Jagode nas takođe podmlađuju, zatežu kožu, smanjuju bore i čine naš ten blistavijim i mlađim.
Naučno je dokazano da jagode utiču na zdravlje i belinu zuba, tako da ako ih budete redovno uzimali, sigurno ćete pospešiti svoje celokupno zdravlje.
Jagode sadrže malo kalorija i šećera te su odličan antioksidant i koriste se kada želimo da regulišemo svoju telesnu težinu. Preporučuju se za mršavljenje kao odlična užina, jer će te uživati u ukusu ovog voća bez bojazni da će te pojesti više nego što bi trebalo. Crvena boja jagoda takođe sadrži antocijanine koji utiču na topljenje masnih naslaga, pa ih organizam može koristiti kao gorivo pri skidanju masnih naslaga. Jagode su takođe prepune vlakana, pa u sebi sadrže jako malo kalorija. U 100 grama ovog voća, nalazi se svega oko tridesetak kalorija i čak 58mg vitamina C. Spoj nitrata u jagodama utiče na brži metabolizam, pa su zato jagode za mrsavljenje odličan izbor.
Jagode su dobre za ublažavanje upala, jer u sebi sadrže supstancu koja utiče na dobar protok kiseonika u krvi i na taj način smanjuje upalu. Osobe koje pate od hroničnih upala mogle bi simptome ublažiti tako što će jesti jagode. Antocijan koje jagode sadrže u sebi može biti od pomoći i za poboljšanje kratkoročnog pamćenja. Istraživanja su pokazala da se pamćenje može unaprediti za skoro 90% ukoliko nekoliko nedelja konzumiramo jagode svaki dan.
Pravilna ishrana tokom trudnoće je izuzetno bitna, a jedan od odličnih saveznika u toj ishrani jesu upravo jagode. Konzumacija jagoda tokom drugog stanja je važna jer one sadrže voćne kiseline, pogotovo folnu kiselinu. S toga ukoliko se pitate za sta su dobre jagode u trudnoći, imajte na umu da su pored potrebnih vitamina one bogate i vlaknima, koja su izuzetno hranljiva, pa se konzumacija jagoda preporučuje i tokom dojenja.
Kako biste iskoristili sva blagotvorna svojstva koje jagode poseduju, najbolje ih je jesti dok su sveže. Dobro očišćene i oprane jagode mogu ostati u zamrzivaču i do šest meseci. Veoma je važno da birate one jagode koje ne pokazuju znakove buđi i da ih operete pod mlazom hladne vode. Peteljke na jagodama uvek skinite nakon pranja, kako ne bi izgubile nutritivne vrednosti i zadržale svežinu. Vodite računa i pri njhovom čuvanju i odlaganju. One na sobnoj temperaturi mogu ostati do nekoliko sati, nakon toga izgubiće antioksidanse, a samim tim i crvenu boju po kojima se ističu. Ukoliko kupite veću količinu jagoda nego što vam je potrebna, možete napraviti ukusan smuti od njih, da vam ne bi propale, a tako ćete i obradovati celu porodicu.