Trening u letnjim mesecima može biti zaista otežavajući u odnosu na druga godišnja doba. Vrućina može dosta otežati održavanje forme, pa je nastavak treninga na preko trideset stepeni gotovo nemoguća misija. Međutim, ukoliko ste do sada bili verni fan vežbanja, leto i visoke temperature ne bi trebale u tome da vas spreče.
I pored toplih i otežavajućih uslova ne bi trebalo da osustanete od treninga tokom leta, jer bi na taj naćin vaša do sada stečena forma pala u vodu i izgubili biste kontinuitet treninga. Izbor je na vama, a mi smo izdvojili nekoliko saveta kako da ostanete u top formi ukoliko se odlučite za trening u vrelim letnjim danima.
Hidratacija mora biti na prvom mestu kada je trening po vrućini u pitanju. Upravo je ključ za izbegavanje dehidratacije unos što više tečnosti i to u periodu dok još uvek ne osećamo žeđ. Te ukoliko želite da i tokom leta ostvarite vrhunske rezulate i ostanete u top formi potrudite se da nadoknadite tečnost koju izgubite znojenjem.
Tokom leta znojimo se više nego obično,pa praktikujte i veći unos tečnosti nego tokom redovnog treninga. Bitno je da unosite samo čistu vodu i izbegavate energetska pića ili pića koja u sebi sadrže kofein.
Raznovrsna i izbalansirana ishrana tokom leta je podjednako važna koliko i hidratacija. Ukoliko se pitate koliko kojih namirnica bi trebalo da unosite i kako izracunati kalorije u hrani tokom letjeg perioda, oslušnite svoj organizam. Navike svih nas se tokom leta menjaju, pa tako ćemo manje unositi hranu koja je bogata mastima i ugljenim hidratima, a više voće i povrće.
Ukoliko želite da pojačate intenzitet treninga predlažemo vam da unosite hranu bogatu vlaknima, kao i da vam proteini budu na prvom mestu kako ne biste oslabili vaš organizam. Uvedite i voćne užine između obroka, koju će te obogatiti orašastim plodovima, kako vaš organizam ne bi imao problema da izdrži naporan trening.
Kako biste se adekvatno pripremili za trening na vrućini, najpre treba da se adaptirate. Što duže vremena budete proveli napolju, to će vaše telo lakše podnositi vrućine. Ipak kako bi uzbegli toplotnu scrpljenost poželjno je da pravite česte pauze, i ostanete hidrirani pre i posle treninga.
Oprema za treniranje mora biti što komotnija, kako vam ne bi zadavala probleme, i stvarala dodtnu vrućinu. Ukoliko osetite vrtoglavicu ili iscrpljenost, napravite pauzu, sklonite su u hladovinu i usporite kako bi ste mogli da nastavite kada se vaš organizam oporavi.
Ukoliko spadate u red onih koji tokom leta rade na održavanju svoje fizičke kondicije i paze na ishranu, trening za mršavljenje može biti nešto naporniji pa je s toga veoma bitno da izaberete vreme u koje će te trenirati. Najbolje vreme za vežbanje je ili rano ujutro ili u kasno veče, kada sunce nije izvan glave. Na taj način možete izbeći ekstremnu toplotu, kao i vlagu.
Vežbanje u teretani tokom leta može biti nezgodno jer je potrebno da svoje telo prilagodite na sam izlazak napolje. Vežbanje noću na otvorenm je odlična ideja, pogotovo kada je trening za mršavljenje u pitanju. Jedina mana ovog treninga je što za njega treba imati snage nakon napornog dana, s toga je uvek lakše da trening odradite čim ustanete.
Tokom leta vaše telo se više znoji, umor je prisutniji pa vam je samim tim potreban i duži oporavak. Razmilsite o tome koliko ste se puta osetili umorno ili iscrpljeno. Ukoliko umor krene da se ponavlja možda bi trebalo da izmenite samu rutinu vežbanja.
Umesto treninga u teretani možete da plivate, trčite, vozite rolere ili bicikl. Takođe obratite pažnju na svoju ishranu, lakši obroci sa visokim sadržajem proteina, pomoćiće vam kako da izračunate kalorije u hrani, jer su takvi obroci laganiji i lakše se razgrađuju.
Leto je samo o sebi odlično da što više vremena provedete na suncu, a uz nekoliko trikova možete uživati i u treninzima i biti fit i tokom letnjih meseci.