Dolaskom leta i vrelih sunčanih dana veoma je bitno da na adekvatan način zaštitimo svoju kožu. Sigurno te već svi čuli za skraćenicu SPF, a da li znate šta je to i zašto je SPF tako važan? SPF je u stvari krema za zastitu od sunca, odnosno zaštitni faktor koji blokira štetne sunčeve zrake.
Stručnjaci ističu da što je veći zaštitni faktor odnosno SPF, bolja je i veća zaštita od sunca. Kreme sa zaštitnim faktorom bi takođe trebalo da nanosimo tokom cele godine, jer štetnih sunčevih zraka itekako ima tokom zime. Međutim, krenimo od početka.
Zaštita od sunca je nešto o čemu moramo voditi računa, kako tokom letnjeg perioda, tako i tokom cele godine. Krema za zaštitu od sunca štiti našu kožu odbijajući ultraljubičaste, UV zrake. Sunce može emitovati dve vrste zraka UVA i UVB zrake, koji utiču na kožu. Dok UVA zraci utiču na pojavu bora, starenje i nastanak pega, UVB zraci su dosta opasniji. Ovi zraci su kancerogeni i odgovorni za nastanak opekotina od sunca.
UVA zraci mogu činiti UVB zrake reaktivnijim, tako da u njihovoj kombinaciji uticaj zračenja može biti veoma loš. Zbog toga je veoma bitan SPF faktor, što je SPF faktor veći to će on bolje uticati na blokiranje sunčevih zraka i na adekvatan način zaštitiće našu kožu.
Brojevi koji stoje uz SPF oznaku, pokazuju dozu sunčevog zračenja kada je koža zaštićena preparatom nasuprot količine zračenja koja će izazvati crvenilo kože bez ikakve zaštite. Stoga veći faktor znači snažniju zaštitu od sunca, zbog toga se upravo preporučuje da spf za lice bude najmanje 50 zaštini faktor. Ovakava pravila važe samo ukoliko se preparat sa SPF-om pravilno nanosi.
Krema za zaštitu od sunca obično ima rok nekoliko godina, ali samo ako je čuvana pod određenim uslovima. S toga je veoma bitno da pogledamo datum isteka roka kada kupujemo ovakvu kremu ili koristimo prošlogdišnju. Faktore koji su veći od 30 treba kupovati u onim slučajevima kada nam je telo već izloženo suncu nekoliko dana.
Poželjno je da spf za lice bude veće zaštitnog faktora od spf-a za telo. Iako su ove kreme vodootporne, poželjno je da ih mažemo bar posle svakog drugog kupanja kako bismo održali nivo zaštite. Uz njih potrebno je koristiti i druge mogućnosti zaštite poput šešira ili naočara za sunce.
Kako bismo na ispravan način sačuvali kožu od UVA i UVB zraka neophodno je da nanesemo veću količinu kreme. Da biste bili sigurni da ste ispravno naneli kremu, nanesite određenu količinu na kažiprst celom dužinom, a potom ravnomerno na lice, to je količina koja je dovoljna za jedno nanošenje.
Ukoliko koristimo zaštiti faktor svakako ćemo pocrneti. Možda ne toliko brzo koliko bismo želeli, ali svakako zdravije, a i sama boja će biti postojanija. Iako deluje trenutno lepo kada brzo pocrnimo, tako stečena boja može ostaviti ozbiljne posledice po naše zdravlje, pa tako osim na ubrzano starenje, može imati uticaja i na narušen imunitet. Ukoliko niste znali samo 20% kože stari prirodnim putem, na ostatak starenja kože velki uticaj mogu imati i sunčevi zraci.
S toga je krema za lice sa zastitnim faktorom odlična ideja za svakodnevnu negu, kako u zaštiti od sunca, tako i u procesu starenja. I pored krema sa zaštitnim faktorom poželjno je da sunce izbegavamo u najtoplijem delu dana. Ukoliko pak želite da budete sigurni da ćete pocrneti, stručnjaci su otkrili da kreme za sunčanje na bazi maslinovog i kokosovog ulja mogu pomoći u pružanju veće zaštite. Ističe se da maslinovo i kokosovo ulje imaju prirodnu zaštitu i dobru SPF podlogu. Kreme za sunčanje sa zaštitnim faktorom biće vaš saveznik tokom čitavog leta, a vaša koža će vam biti zahvalna.