Zdrav stil života podrazumeva redovan trening, ali i zdravu i uravnoteženu ishranu na prvom mestu. To znači redovno uzimanje obroka, uključujući i užine bogate vlaknima. Ciljevi koje želimo da postignemo treningom, a koji se ne odnose samo na mršavljenje, već i na oblikovanje tela i mišića i njihovo zatezanje, upravo zavise od toga šta, koliko i kada jedemo.
Kada treniramo izgladnjivanje ne dolazi u obzir, iako tome mnogi pribegavaju. Našim mišićima je potrebna hrana kako bi izdržalo napore tokom treninga, ali i hrana da bi se od tog napora oporavilo.
Stoga se često postavlja pitanje da li jesti pre ili posle treninga, kao i koju hranu konzumirati i zašto. Odgovore na ova pitanja saznajte u nastavku teksta.
Da li jesti pre ili posle treninga?
Ishrana pre i posle treninga bitna koliko i sama fizička aktivnost jer, kako istraživanja pokazuju, balansiran i pravilan unos hranljivih namirnica pozitivno utiče kako na zdravlje, tako i ne efikasnost samog treninga.
Fitnes stručnjaci se uglavnom slažu da ne postoji precizan okvir kada je najbolje da unesemo hranljive materije, već je bitno uneti
dovoljnu količinu proteina koji su nezamenljivi kao hrana i
energija za mišiće.
Obrok pre treninga gotovo podjednako je važan kao i onaj nakon
treninga.
Ishrana pre treninga telo priprema za napore kojima će biti izloženo u toku same fizičke aktivnosti, te je veoma bitno da ona sadrži proteine. Hranu je najbolje konzumirati 1,5 do 2 sata pre izlaganja naporu, jer se na taj način ona bolje vari i pospešuje rad mišića.
Obrok posle treninga oporavlja mišiće, podstiče njihov rast i smanjuje masne naslage.
Šta jesti pre treninga?
Ukoliko vam se dešavalo da vam opadne šećer u krvi dok vežbate, ili počnete da osećate vrtoglavicu ili slabost, uzrok tome može biti najčešće nepravilna ishrana pre treninga. Zbog toga je veoma važno pažljivo planirati ishranu kako bi ona sadržala hranljive sastojke neophodne za vežbanje.
Mnoge studije pokazale su da unos proteina pre treninga poboljšava atletske performanse. Ipak proteini posle treninga su bolja opcija, dok prednost treba dati složenim ugljenim hidratima.
Fizički napor telo doživljava kao stres, a složeni ugljeni hidrati telu daju dodatnu energiju da stres prevaziđe.
Stoga pre treninga slobodno možete konzumirati voćni jogurt, voćni šejk, tost od celog zrna ili smuti. Smuti možete napraviti od bobičastog voća, banana ili orašastih plodova.
Iako su složeni ugljeni hidrati korisni, ipak ne treba preterivati. Velike količine ugljenih hidrata pre samog treninga dovode do naglog skoka insulina u krvi, što se može loše odraziti na trening.
Unos masti treba svesti na minimum, jer se one sporo vare i mogu negativno uticati na sam kvalitet vežbanja.
Šta jesti posle treninga?
Proteini posle treninga su definitivno najbolji izbor jer mišićima obezbeđuju aminokiseline neophodne za oporavak od napora. Proteinski šejk posle treninga se može konzumirati sa voćem koje ima visok glikemijski indeks, pri čemu šejk nakon treninga treba konzumirati kao dodatak, a ne kao glavni obrok.
Ishrana nakon kardio treninga razlikuje se od ishrane nakon treninga sa tegovima. Posle kardio treninga dolazi do pražnjenja zaliha glikogena u jetri, pa se tada preporučuje unos voća bogatog fruktozom u malim količinama, poput pomorandži ili mandarina.
Potrudite se da vašu ishranu posle treninga bazirate na jajima, tunjevini, proteinskim šejkovima i smutijima, kao i prostim ugljenim hidratima. Odlične kombinacije za
obrok posle treninga mogu biti
oslić i beli krompir, nemasna govedina ili pileće belo meso i pirinač.
Kako bi ste najlakše znali šta da kombinujete i kako da se hranite pre i posle treninga, potrebno je da oslušnete svoje telo i napravite plan ishrane sa zdravim i ukusnim
namirnicama koje će vam pomoći da iz svojih treninga izvučete maksimum.