Hladni zimski dani i niske temperature ne znači da morate da odustanete od vaše omiljene zimske aktivnosti, trčanja. Trčanje zimi nudi mnogobrojne prednosti uključujući bolje raspoloženje, podiže adrenalin i čini da se osećate svežije i zdravije. Ukoliko redovno treniratei volite trčanje bitno je da ispoštujete nekoliko saveta za trčanje zimi, kako vašu omiljenu kardio vežbu ne biste morali da prebacite na teretanu.
Ovakva vrsta treninga posebno se odnosi na one koji su već u treningu, ali ne i za one koji tek žele da krenu sa trčanjem. Ukoliko ste početnik, a želite da krenete na trčanje, sačekajte proleće zbog niskih temperatura i većeg napora koji ovaj sport podrazumeva tokom zime.
Kako bi ste mogli da odgovorite na sve izazove, potrebne su vam najpre patike za zimsko trčanje koje su adekvatne za sneg i led, kako bi ste mogli bezbedno da trčite. Njih možete pronaći u specijalizovanim sportskim radnjama, uz njih obavezno nabavite i čarape koje zadržavaju toplotu kako bi vaša stopala ostala topla i zaštićena. Izaberite deblje čarape od prirodne vune, ali pre toga proverite da li imate dovoljno mesta kako vas patike tokom trčanja ne bi žuljale.
Tokom hladnih zimskih dana oprema za trcanje zimi mora biti topla i adekvatna kako biste mogli da trčite bez problema. Jakna koju nosite ne sme biti pretopla niti perjana,kako biste se adekvatno kretali. Izbegavajte i da se pretoplite, kako ne bi došlo do pregrejavanja što može biti izuzetno opasno na niskim temperaturama.
Kako bi ste bili zaštićeni neophodno je da oprema za trcanje zimi bude specijalno dizajnirana kako bi zadržala temperaturu tela. Uz to su vam potrebni još šal, kapa, rukavice kao i naočare.
Mokra garederoba nakon trčanja od kiše, snega ili znoja na niskim temperaturama može stvoriti ozbiljan problem jer postoji povećan rizik od hipotermije, snižavanja telesne temperature. Ako ste mokri, presvucite se i idite u toplo sklonište što je pre moguće. Ako sumnjate na hipotermiju — koju karakteriše intenzivno drhtanje, gubitak koordinacije, nejasan govor i umor — odmah potražite hitnu pomoć.
Trčanje zimi može biti nezgodno ukoliko je vetar izuzetno jak.Najbolje je da trčanje započnete tako što će te trčati u pravcu ka vetru, a završiti tako da vam vetar duva u leđa kako bi ste zaštitili pluća u trenucima kada ste već oznojeni. Potrudite se da trčanje tokom zimskih dana fokusirate na održavanje kilometraže, a ne postizanje brzine.
Uprkos hladnom vremenu, bićete zagrejani nakon trčanja i gubiti tečnost kroz znoj. Hladan vazduh takođe ima efekat sušenja, što može povećati rizik od dehidracije. Obavezno pijte vodu pre, tokom i posle trčanja.
Najbolje je izbegavati trčanje po mraku, ali, ako morate da trčite noću, nosite reflektujuću opremu i svetlu odeću. Obucite se u svetle boje ako trčite po snegu, a najbolje je i da patike za zimsko trčanje imaju svetleće đonove kako se ne biste okliznuli po mraku.
Varate se ako mislite da ne možete izgoreti od sunca tokom zime, sneg odbija sunčeve zrake pa se može lako desiti da se na vašem licu pojavi crvenilo od sunca.
Zbog toga je veoma bitno da koristite kremu za sunčanje sa najmanjim faktorom, kao i balzam za usne na bazi meda, kako bi ste bili adekvatno zaštićeni.
Kada se temperatura spusti ispod nule potrudite se da ne preterujete sa trčanjem. Tokom velike hladnoće mišići se mogu skupiti , pa se zagrejte polako i trčite lagano kako se ne biste prerano umorili.
Uživajte i tokom zime u svojoj omiljenoj sportskoj aktivnost. Pre nego što se pripremite i počnete sa trčanjem po hladnom vremenu, razgovarajte sa svojim lekarom kako bi ste bili sigurni i zdravi za trčanje po zimskom vremenu.