U Srbiji je najveća stopa smrtnosti od kardio-vaskularnih problema, a u Evropi smo drugi po smrtnosti od bolesti srca i krvnih sudova. To je dovoljno veliko upozorenje za sve nas da posetimo kardiologa i obavimo preventivan kardiološki pregled.
Rano otkrivanje promena, visokog pritiska i visokog holesterola dovodi do pravilnog tretiranja problema i njegovo lečenje u nastanku čime se čuva srce. Sa druge strane, ako se problem zapusti i traje nekoliko godina ostaviće trajne posledice slabljenjem srca i lošim protokom arterija.
Preventivan pregled kod kardiologa je brz, jednostavan i bezbolan, a doneće jasniju sliku zdravlja vaših krvnih sudova i srca.
Dr Petar Otašević kardiolog sa ogromnim iskustvom tvrdi da se pravovremenom dijagnostikom i lekovima može tretirati skoro svaka promena i na vreme započeti sa lečenjem. Pored stručnosti kardiologa važno je i da ima na raspolaganju kvalitetne aparate za dijagnostiku koji će otkriti i najmanje promene.
Iako internista može da uradi osnovne pretrage i prepiše lekove, samo kardiolog je stručan da izvede kardiološki pregled i proceni potpuno zdavlje srca.
Sigurno je da ste čitali o glavnim simptomima problema sa srcem, ali vam ne preporučujemo da čekate da se pojave. Važno je odraditi preventivan pregled kod kardiologa i otkloniti sve sumnje.
Za kompletnu procenu stanja zdravlja pacijenta koji nema nikakve tegobe potrebno je da se uradi kompletna krvna slika, odrede glikemijski parametri, visina holesterola i triglicerida u krvi. To je deo skrininga i sistem ranog otkrivanja potencijalnih promena (ako je holesterol visok, u budućnosti može dovesti do problema sa protokom arterija, do tromba i problema sa srcem).
Na kontroli se prvo ustanovi opšte stanje pacijenta, godine, nasledni faktor za srčane probleme, da li se javlja zamor, plitak dah, bolovi u grudima, da li postoji prekomerna težina i koje su prethodne bolesti.
Nakon klasičnog slušanja srčanog ritma, važno je da se uradi EKG koji pokazuje srčani ritam, ali i ultra-zvuk srca. Dr Petar Otašević kardiolog preporučuje da se obavezno uradi ova dodatna procedura gde se sa ultra zvukom sa kolor-doplerom utvrđuje oblik srca, traže anomalije, protok arterija i stanje komora.
Ovim pregledom je moguće otkriti da li preventivan pregled treba raditi češće i da li je potrebno odraditi dodatne analize i uvesti lekove.
U koliko je krvna slika u granicama normalnih parametara i ne postoje nikakve tegobe, preventivan kardiološki pregled treba raditi makar jednom godišnje, a ako problemi postoje onda i češće, makar jednom u dva meseca. To će obezbediti praćenje promena i tačno otkrivanje u kom su se periodu pojavili prvi znakovi bolesti.
Kardiološki pregled je jedan od redovnih sistematskih pregleda koji preventivno može otkriti probleme u srčanom ritmu, veći rizik za razvoj bolesti i omogućiti pravovremeno uvođenje lekova. Samo na ovaj način nećete postati deo statistike i pravilno ćete se brinuti o svom srcu i pre nego što dođe do ozbiljnih problema. Na žalost, sve je više mladih ljudi koji imaju ozbiljne zdravstvene tegobe pa je dobro što ranije započeti sa redovnim sistematskim pregledima. A šta obuhvata sve redovan sistematski pregled možete pogledati na ovom linku.
Insistiranje na pregledu kardiologa za sve sportiste ima za cilj da osigura njihovu sigurnost i otkrije eventualne srčane probleme koji mogu biti rizični prilikom bavljenja fizičkim aktivnostima. Kardiološki pregled je važan jer sport može izazvati povećanu opterećenost srca i krvnih sudova, a srčane bolesti mogu biti ozbiljne i često neprimetne.
EKG (elektrokardiogram) je jedan od ključnih testova koji se obično sprovodi tokom kardiološkog pregleda sportista. On pruža informacije o električnoj aktivnosti srca i može otkriti nepravilnosti ili abnormalnosti u radu srca koje mogu biti rizične prilikom vežbanja. Pored EKG-a, mogu se koristiti i drugi testovi kao što su test opterećenja srca ili ultrazvuk srca (ehokardiografija) kako bi se detaljnije procenila funkcija srca i otkrile eventualne anomalije.
Otkrivanje srčanih problema pre nego što sportista započne sa intenzivnim vežbanjem može pomoći u prevenciji ozbiljnih zdravstvenih komplikacija, uključujući srčani udar ili srčani zastoj tokom sportskih aktivnosti. Pregled kardiologa takođe može pružiti savete i smernice sportistima o tome kako da bezbedno i efikasno vežbaju, uzimajući u obzir njihovo srčano zdravlje.
Ukratko, insistiranje na pregledu kardiologa za sve sportiste je mera opreza koja ima za cilj zaštitu njihovog zdravlja i bezbednost prilikom bavljenja sportom. Identifikacija potencijalnih srčanih problema pre vežbanja može pomoći u sprečavanju ozbiljnih komplikacija i obezbediti da sportisti budu u optimalnom zdravstvenom stanju za aktivnosti koje planiraju da obavljaju.