Većina tih neobičnih sportova možda nije prešla granice zemlje u kojoj se igra, ali može nam pružiti uvid kako u takmičenje tako i u istoriju zemlje iz koje potiče. Da li ste čuli za bosabal, lov na orlove u Kirgistanu ili sumo rvanje u Japanu? Većina ovih sportova predstavlja kombinaciju nama poznatih igara, zato krenimo zajedno na sportsko putovanje oko sveta.
Igre nomada u Kirgistanu
Da li ste ikada poželeli da pogledate lov na orlove ili rvanje konja? Ove dve discipline samo su neke od igara koje se održavaju svake druge godine u Kirgistanu na igrama nomada. Od 2014.godine do danas, ove igre postale su jako popularne u Kirgistanu i isto tako interesantne kako za stanovnike te zemlje, tako i za turiste koji dolaze u sve većem broju.
Sumo rvanje vezuje se za najstariju istoriju Japana, a njegovi rituali duboko su ukorenjeni u samu šintoističku religiju, što najlepše ilustruju takmičari ,bacajući so da bi zbrisali zle duhove pre borbe. Uprkos ritualima i tradiciji, pravila su relativno jednostavna, pobednik je: Prvi rvač koji je primorao svog protivnika da izađe iz ringa; ili, prvi rvač koji je primorao svog protivnika da dodiruje zemlju bilo kojim delom tela osim dna stopala. Sumo rvači imaju određena pravila kojih moraju strogo da se pridržavaju, doručak je recimo zabranjen jer može usporiti metabolizam i povećati apetit, a posebno se uče i same tehnike rvanja. Ukoliko posetite Tokio, možete prisustvovati treningu ili zagrevanju sumo rvača.
Trke sa jelenima postale su jedan od popularnijih sportova u većem delu Skandinavije. Krajem marta ili početkom aprila svake godine na zamrznutom jezeru Inari, u Skandinaviji održava se trka jelena. Od 1950-ih ovaj šareni vikend festival kulminirao je prestižnom trkom jelena na dva kilometra u kojoj je učestvovalo preko 20.timova. Vozače vuku na skijama njihovi jeleni preko staze koja je dugačka oko dva kilometra. U vreme trke vlada karnevalska atmosfera, sa prepunim šarenim tezgama na kojima čak možete probati i meso jelena.
Ova drevna igra je spada u kolumbijsku tradiciju. Ona se igra tako što je potrebno baciti disk (tejo) koji mora da pogodi malu glinenu ploču na kojoj se nalazi meta, udaljenu 18.metara. Cilj je obložen malim trokutima prepunim baruta, a glasan prasak nakon udara ukazuje na pogodak. Kolumbijci često igraju ovu igru, a mnogi veruju da je upravo ona preteča danas popularnog pikada.
Godišnji festival Naadam u Mongoliji predstavlja sportiste koji se takmiče u tradicionalnim nomadskim igrama poput rvanja, streličarstva i trka konja. Glavni događaj se odvija u glavnom gradu Ulanbaataru, ali možete videti manje i često autentičnije verzije ovog festivala u drugim delovima zemlje, kao što je Bulgan. Trke konja su spektakularne, jer se odvijaju često bez zadane rute i predstavljaju mlade jahače u uzrastu od 5 do 13 godina. Ovo je zemlja u kojoj većina ljudi uči jahanje već́ sa 3 godine. Streličarstvo je izuzetno popularno, posebno na dan Džingin -Kana, a ukoliko od silnih sportova ogladnite možete uživati u Khushuru koji je vrsta mesne paste, i najpopularnija hrana ovog festivala.
Iako naizgled zvuči neobično, Velšani ovu disciplinu održavaju već pune dve decenije krajem avgusta. Ono što ovu disciplinu izdvaja je brzina, neophodno je da što brže preplivate kanal dugačak oko 50.metara kroz močvaru. Pobednik je takmičar koji ostvari najbolje vreme, a u ovom sportu podjednako uživaju kako muškarci, tako i dame.
Ukoliko vas put nanese u neku od ovih zemalja, potrudite se da isprobate ili bar posmatrate neku od ovih disciplina koje su nesumnjivo jedinstvene.