FK Crvena zvezda nije samo fudbalski klub – to je institucija koja okuplja milione navijača širom sveta.
Njeni verni pristalice, poznati kao Delije, poznati su po svojoj strasti, energiji i nepokolebljivoj podršci. Tribine Marakane često su bile svedoci spektakla kakav se retko viđa u fudbalu. Od nezaboravnih bakljada do rekordnih poseta, navijači crveno-belih obarali su rekorde koji se i danas prepričavaju. Ova strast nije samo deo sportske istorije, već i identiteta kluba.
Atmosfera na Marakani oduvek je bila posebna, ali neki mečevi ostali su upamćeni po broju navijača koji su ispunili stadion do poslednjeg mesta. Jedan od takvih trenutaka bio je duel protiv Ferencvaroša 1975. godine, kada se na tribinama okupilo neverovatnih 110.000 gledalaca. Ovo je i dalje rekord koji malo koji stadion može da nadmaši. Još jedna legendarna utakmica bila je protiv Dinama iz Zagreba 1979. godine, kada je više od 100.000 navijača stvaralo atmosferu koja je ušla u anale jugoslovenskog fudbala.
Evropske noći donose poseban naboj, a jedan od najposećenijih mečeva bio je polufinale Kupa šampiona protiv Bajerna 1991. godine. Preko 90.000 ljudi svedočilo je jednom od najvećih trenutaka u istoriji kluba, kada je Crvena zvezda izborila finale i kasnije osvojila titulu prvaka Evrope. Ni u novijoj istoriji navijačka podrška nije izostala – susret sa Jang Bojsom u plej-ofu za Ligu šampiona 2019. godine okupio je 55.000 navijača, što je dokaz da Marakana i dalje živi za velike fudbalske spektakle.
Navijači FK Crvena zvezda poznati su po spektakularnim koreografijama i bakljadama koje su postale zaštitni znak Marakane. Svaka utakmica nosi posebnu energiju, ali određeni mečevi ostali su upamćeni po vizuelnim spektaklima kakvi se retko viđaju u svetu fudbala. Ove koreografije nisu samo ukras tribina – one pričaju priče o tradiciji, istoriji i ponosu kluba.
Jedna od najimpresivnijih koreografija ikada viđenih na Marakani bila je tokom obeležavanja 30 godina od osvajanja Kupa šampiona. Navijači su preko cele severne tribine razvili ogroman transparent sa motivima iz 1991. godine, podsećajući na slavnu prošlost. Ovakve scene nisu samo dokaz ljubavi prema klubu već i organizacione moći Delija, koje su poznate po pažljivo osmišljenim vizuelnim prikazima. Bakljade su posebna priča. Jedna od najspektakularnijih dogodila se tokom derbija sa Partizanom, kada je stotine baklji obasjalo tribine u neviđenom svetlosnom šou. Slično je bilo i na utakmici sa Liverpulom u Ligi šampiona 2018. godine, kada su crveno-beli navijači stvorili atmosferu zbog koje su i engleski fudbaleri priznali da nikada nisu igrali u sličnim uslovima.
Koreografije na tribinama često nose i jaku poruku. Bilo da je u pitanju obeležavanje jubileja, podrška timu ili podsećanje na istorijske trenutke, svaka akcija Delija pažljivo je isplanirana. Ove slike često obilaze svet, potvrđujući da je Marakana jedno od najvrelijih fudbalskih mesta u Evropi.
Navijači FK Crvena zvezda već su poznati po tome da priređuju jedinstvene atmosfere, ali svaka nova sezona donosi još spektakularnije scene. Kako se bliže odlučujući mečevi u domaćem prvenstvu i evropskim takmičenjima, tribine Marakane spremaju nešto posebno. Delije su već najavile da će naredni meseci doneti koreografije i bakljade kakve se retko viđaju, a atmosfera će ponovo biti na nivou najvećih evropskih stadiona.
Na severnoj tribini već se uveliko radi na novim koreografijama. Priča se da će jedna od sledećih utakmica doneti vizuelni spektakl kakav do sada nije viđen u regionu. Detalji se još uvek čuvaju u tajnosti, ali je sigurno da će svaki navijač koji bude prisutan imati priliku da bude deo nezaboravne scene.
Pored koreografija, očekuju se i nove bakljade koje će još jednom pokazati zašto je Marakana jedna od najstrašnijih fudbalskih tvrđava u Evropi. Na prethodnim velikim utakmicama navijači su zapalili stotine baklji, a sličan spektakl se sprema i za predstojeće derbije i evropske duele. Za sve ljubitelje FK Crvena Zvezda najnovije vesti pišu o tome da će atmosfera biti na maksimumu, a protivničkim igračima neće biti lako da se nose sa takvim pritiskom.
Sve ovo pokazuje da FK Crvena zvezda nije samo klub sa velikom istorijom već i tim koji i danas ima podršku kakva se retko viđa. Navijači su srce kluba, a tribine Marakane su mesto gde se fudbal ne samo igra, već i živi. Ko bude deo ove priče, imaće priliku da prisustvuje pravom fudbalskom spektaklu.
FK Crvena zvezda ne bi bio isti klub bez svojih vernih navijača. Generacije Delija ostavile su neizbrisiv trag, a neki od njih postali su deo klupske istorije. Njihova posvećenost, strast i odanost klubu ostavili su trag ne samo na tribinama, već i u samoj srži identiteta crveno-belih. Među najpoznatijim navijačima Crvene zvezde bio je legendarni Miša Tumbas. Iako je bio poznat kao vatreni pristalica Partizana, njegova privrženost fudbalu i sportskom duhu učinila ga je ikonom koja je poštovana i među Delijama. Njegovo prisustvo na tribinama bio je dokaz da je strast prema fudbalu jača od rivaliteta.
Jedan od najpoznatijih trenutaka navijačke istorije bio je slučaj kada su Delije na jednoj utakmici protiv Arsenala u Londonu pokazale neverovatnu odanost. Iako su bili malobrojni, nadglasali su ceo stadion i pokazali svetu kako izgleda bezrezervna podrška. Ovaj gest bio je samo jedan od primera kako su navijači Crvene zvezde stekli poštovanje širom Evrope.
Mnogi pojedinci kroz godine postali su simbol vernosti klubu. Bilo da su to navijači koji su prisustvovali svakom meču decenijama unazad, oni koji su kroz pesmu i bubnjeve vodili tribinu ili oni koji su organizovali spektakularne koreografije – svi su deo klupske istorije. Njihova strast ne meri se brojem osvojenih trofeja, već ljubavlju koja traje bez obzira na rezultat na terenu.
Navijači Crvene zvezde nisu samo posmatrači utakmica – oni su deo tima. Njihova podrška ne poznaje granice, a istorija je pokazala da se najbolji trenuci ovog kluba ne mogu zamisliti bez njihovog doprinosa.