Za šećer se smatra da je najgori mogući sastojak kod modernih dijeta. Za šećer važi nepopularno mišljene da doprinosi velikom unosu nezdravih kalorija i da loše utiče na metabolizam.
Jela sa previše šećera često su povezana sa mnogim bolestima organizma, poput dijabetesa, gojaznosti ili srčanih oboljenja.
Verovatno ste iznova i iznova čuli za to kako bi svi trebali jesti manje šećera. Ali, ono što stručnjaci zaista žele da nam kažu je da bismo trebali jesti manje industrijskog šećera.
Koliko šećera treba uneti u organizam i da li je on zaista toliko štetan koliko se priča? Najpre, veoma je bitno da napravimo razliku između veštačkih šećera i prirodnih šećera koje dobijamo putem voća ili meda. Ovi prirodni šećeri sadrži vodu, mikrovlakna i sve ono što je potrebno za zdravo i normalno funkcionisanje organizma, Zbog toga je i unos ovih šećera preporučljiv, a i nutricionisti često preporučuju šećer iz voća kada je dijeta i gubitak kilograma u pitanju.
Kod industrijskih šećera situacija je malo drugačija. Ovi šećeri su glavni sastojak slatkiša i obiluju u mnogim prerađenim namirnicama poput bezalkoholnih pića, sirupa ili sokova. S toga je veoma bitno da izbegavamo ove šećere ukoliko trajno želimo da izgubimo na kilaži ili poboljšamo svoj metabolizam.
Beli šećer - Beli šećer dobija se iz biljke šećerne trske, tačnije njenom preradom i ova vrsta šećera najzastupljenija je u svakodnevnoj ishrani. Beli šećer koristi se svuda od pripreme peciva do gaziranih sokova i slatkiša.
Smeđi šećer – Smeđi šećer se kao i beli šećer dobija od iste biljke, šećerne repe, ali ključna razlika između ova dva šećera jeste u samoj preradi. Smeđi i beli šećer imaju gotovo istu kalorijsku vrednost, s tim što se u smeđi šećer dodaje melas, kako bi ovaj šećer dobio drugačiju, tamniju boju. U ovom šećeru nalazi se više kalijuma i gvožđa, ali kalorijska razlika između belog i smeđeg šećera gotovo i da ne postoji.
Fruktoza – Šećer iz voća ili fruktoza spada u red najzdravijih šećera. Unos ovog šećera često se i preporučuje i kod dijeta.
Stevia – Ova biljka spada u red zamena za šećer čija je upotreba postala masovna poslednjih godina, pa se svrstava u red zdravih šećera. Prirodni zaslađivač nastao iz ove biljke u velikoj meri zamenio je industrijske šećere.
Često se napominje da postoji samo zdravo i nezdravo unošenje šećera u organizam, te se smatra da ukoliko se šećer u dovoljnoj količini tokom dana unese u organizam on ne mora biti nužno ne zdrav. Preporučen dnevni unos šećera kod zdravih osoba trebao bi da iznosi dnevno oko 25 grama, odnosno šest kašika. U okviru ovih dvadeset i pet grama podrazumeva se da šećer unosi kroz nekoliko različitih namirnica koje konzumiramo. Ukoliko unesemo manje šećera od preporučenog dnevnog unosa naš organizam ne bi pravilno funkcionisao. Zbog toga je kontrolisano unošenje šećera neophodno i zdravo za naš organizam.
Da li ste znali da u jednoj konzervi gaziranog soka ima čak 25.grama šećera? Upravo ovakve namirnice spadaju u red onih koje sadrže najviše šećera u svom sastavu. Pored sokova tu su svakako slatkiši, kao i testa koja su bogata rafinisanim šećerima. Iako ovakve namirnice u velikoj meri treba izbegavati, jer na prvom mestu štete našem zdravlju, njihov kontrolisan unos dozvoljen je u određenoj meri.
Ukoliko iz zdravstvenih razloga želite da u potpunosti izbacite beli ili smeđi šećer iz svog organizma, kao najbolja zamena preporučuju se upravo voćni šećeri. Osim fruktoze, kao dobra zamena za beli šećer može se koristiti i stevija, kao i mnoštvo prirodnih sirupa. A najzdravija zamena je svakako med.