Bilo da imate u planu renoviranje stare ili planirate opremanje potpuno nove kuhinje, moraćete najpre da se odlučite za stil i da stvorite u glavi viziju kako bi vaš novi kuhinjski prostor trebalo da izgleda.
Ukoliko volite jednostavnost prošaranu upečatljivim bojama i detaljima, onda je uređenje kuhinje u tradicionalnom stilu možda najbolja opcija za vas.
Šta je ključno za odabir boja i materijala i koliko je dozvoljeno mešanje drugih stilova kako se ne bi previše odstupilo od tradicionalnog stila? Dobro razmislite o svim detaljima kako biste što bolje osmislili prostor u koji ćete smestiti vašu novu kuhinju.
Saveti koje vam dajemo u nastavku teksta mogu vam pomoći u tome.
Najvažnija stvar kod uređivanja kuhinje jeste fleksibilnost. Sve elemente koji su velikih gabarita i koji zauzimaju veći deo kuhinje, treba skloniti u stranu, kako bi se manjim elementima dalo prostora.
Takođe, važan je dizajn i odabir uređaja koji će se najbolje uklopiti u stil kuhinje. Na primer, bilo da se radi o velikim ili manjim kuhinjama, možete koristiti LG, Gorenje ili Bosch rerne koje štede prostor. Možete razmisliti o samostojećim ili ugradnim rernama i postaviti ih na visini koja vama odgovara, ne remeteći ostali sadržaj u kuhinji. Praktične su i lako uklopive.
Vodite računa da dizajn ormarića, fioka, pa čak i šanka ili ostrva, ukoliko ga imate, bude jednostavan, s tim da im date određeni akcenat u vidu promene materijala ili boja.
U tradicionalnom stilu često su elementi u boji. U zavisnosti od afiniteta, oni mogu biti zatvoreni ili u staklu. Obično se nekom upečatljivom bojom, poput tamno plave ili neretko tamno sive nijanse, daje akcenat elementima, pri čemu su pod i radna površina u toplijim nijansama.
Nepisano je pravilo da površine u kuhinji nisu čisto bele. Obično su to meke, zagasite boje, kao što su bež ili krem, što je sve češći primer u modernim domovima. Pravi se kontrast, pa zidovi ili pod treba da imaju jače nijanse od kuhinjskih elemenata.
Ne zaboravite da uklopite u prostor šank ili ostrvo. To može da vam bude dodatna veza ili smeo potez za razbijanje jednostavnosti.
Potrudite se da boje koje koristite za dizajn ostrva budu ili suprotne već postojećim bojama u kuhinji ili da se integrišu u nijansama koje već postoje.
Vodite računa kako oko prirodnog osvetljenja, tako i oko odabira rasvete u kuhinji. Birajte svetla koja neće štetiti vašem oku i postavite ih tako da svetlost dopire do svih uglova prostorije. Ukoliko je ona manjih dimenzija, nemojte koristi tamne nijanse koje će vizuelno stvoriti prostor još manjim. Trudite se da birate boje koje mogu da upiju svetlost, jer će vam to pomoći da se osećate prijatnije i produžiće vaš boravak u kuhinji.
Često se, kada je u pitanju tradicionalni stil, vodi računa o tome da materijali koji će biti upotrebljeni u dizajniranju kuhinje budu prirodni. Kako su prirodno drvo, ali i kamen, materijali koji su se od najstarijih vremena koristili, u ovom stilu su neizostavni.
Kuhinjski elementi su najčešće od drveta, raznih boja, sa detaljima ručica od mesinga ili bakra. Radne površine su uglavnom od drveta, ponekad i od mermera, u nijansi uklopivoj u dizajn prostora, dok je pod obično od granita, laminata ili nekog punijeg drveta.
Trudite se da mešate različite nijanse tako što ćete, na primer, u kombinaciji sa tamnom bojom elemenata, za zidove i podnu oblogu koristiti materijale koji su u svetlim tonovima. Ukoliko više želite površine u kuhinji u tamnim tonovima, koristite granitne ploče ili drvo u tamnijim nijansama.
Takođe, staklo se često pojavljuje kao materijal u dizajnu tradicionalnog stila. Ako volite da eksperimentišete sa materijalima, možete koristiti staklene elemente i dati jedan poseban doživljaj prostoru. Tradicionalni stil je lako kombinovati sa industrijskim, pa se u kuhinji često nađu i materijali poput greda i cigli, pri čemu se oni adaptiraju onoliko koliko želite da istaknete njihovu prisutnost.
Koristite i materijale poput gvožđa, metala i aluminijuma, pri čemu možete kroz detalje, u vidu lampi koje se spuštaju, dodatno učiniti prostor interesantnim.
Niste u obavezi da se slepo pridržavate tradicionalnog stila. Čest je slučaj da on može u nekim trenucima delovati previše jednostavno, pa preduzmite neki korak i osmelite se da dodate detalje koji će malo razbiti tu jednostavnost.
Počnite da mešate nijanse i unesite svežinu raznim detaljima, od ukrasnih, staklenih flaša u raznim bojama, do table na kojoj će biti zakačeni spisak planiranih aktivnosti ili poruke koje ostavljaju vaši ukućani.
Tradicionalni stil ne iziskuje samo boje i materijale, niti su vam potrebni zatvoreni elementi. Potrudite se da uvek donesete neku promenu. Možete ostaviti noževe, daske za sečenje ili činije sa voćem na radnim površinama. Usudite se da poređate sudove, poput tiganja ili nekih manjih lonaca da vise na zidovima ili ispod zidnih elemenata.
Mali kućni uređaji takođe su dobrodošli, pa tako se na dohvat ruke mogu naći kafe aparat ili toster. Ostavite otvorene police na kojima možete ređati tanjire, čaše, vaze, biljke ili neke figure neobičnih oblika.
Nemojte gušiti prostor pretrpavanjem stvari ili ići u krajnost i mešati boje koje nisu lako uklopive u ostatak enterijera. Uredite kuhinju da bude jednostavna i sa ukusom, da postane što prijatnije mesto za okupljanje i druženje, ali i za pripremanje ukusnih jela.