Kada je hrana u pitanju retko ko od nas može odoleti slasnim i ukusnim zalogajima. Ima li šta lepše od uživanja u omiljenom obroku uz dragu seriju ili film. Ipak, u svemu u životu treba biti umeren pa tako i u hrani.
Iako je slasnim obrocima teško odoleti veoma često se zapitamo šta je pravilna ishrana i na koji način se možemo zdravo hraniti, a da se pritom ne odreknemo željene hrane. Nutricionisti tvrde da izbalansirana ishrana za mrsavljenje u sebi podjednako mora sadržati masti, proteine i ugljene hidrate.
Potrebe vašeg tela zavise od različitih faktora, uključujući starost, pol i fizičku aktivnost, i menjaće se tokom vašeg života. Međutim, postoji nekoliko osnovnih principa koji čine tipičan izbalansiran obrok.
Često se podvrgavamo rigoroznim dijetama koje nas iscrpljuju ili svoje obroke smanjujemo tako da jedemo dva puta ili samo jednom dnevno. Takav režim ishrane nije nikako zdrav, jer ukoliko naše telo ne dobija namirnice na vreme to se može odraziti i negativno na naše zdravlje.
Nutricionisti savetuju da ukoliko želimo da saznamo sta je pravilna ishrana moramo imati pet izbalansiranih obroka dnevno. Redovni obroci su izuzetno važni kako bi vaše telo bilo mirno i ne bi imalo nagon za prejedanjem.
Pokušajte da u svoju dnevnu rutinu uvrstite pet obroka koji će podrazumevati doručak, užinu, ručak, užinu, a zatim i večeru. Na taj način dobićete odgovor na pitanje kako se zdravo hraniti.
Izbalansirana ishrana često može zavisiti od vaše visine, težine, broja godina, kao i zdravstvenog stanja. Iako za svakog pojedinca mora postojati poseban plan ishrane kada je u pitanju izbalansirana ishrana za mršavljene, postoje i namirnice koje su zdrave i koje bi trebalo da praktikujemo tokom svakodnevne ishrane.
Trudite se da u svakodnevnu ishranu unosite što više proteina, poput ribe, piletine, crvenog mesa, jaja. Neka se na vašoj trpezi nađe i povrće, ali i neophodni vitamini i minerali za normalno funkcionisanje organizma. Uz sve to, optimalan unos voća zameniće želju za slatkišima, a vašem organizmu pružiti dovoljno energije tokom čitavog dana.
Često se pitamo kako se zdravo hraniti, a da se pritom ne odreknemo previše omiljenih slatkiša ili grickalica. Zdrava ishrana omogućava vam unos i ponekog slatkiša, ali samo u onoj meri u kojoj nećete narušiti već stečeni balans baziran na pet zdravih obroka.
Tako je ponekad poželjno uzeti slatkiš za užinu pre ručka, ali se trudite da to ne bude baš svaki dan. Izbegavajte brzu hranu koja je puna šećera i može negativno uticati na vaš organizam i povećati rizik od ozbiljnih bolesti kao što su bolesti srca, hipertenzija ili dijabetes.
Iako je najbolje jesti namirnice u svežem stanju, ponekad to nismo u mogućnosti. Zbog toga je veoma bitno da pratimo i čitamo etikete na upakovanim namirnicama koje će nam pomoći da pratimo veličinu porcije, koliko kalorija sadrži sama namirnica i da li sadrži zasićene trans masti i šećere koje treba izbegavati.
Jedan od ključnih odgovora na pitanje kako se zdravo hraniti po savetu nutricionista, jesu i izbalansirani obroci u tačno određeno vreme tokom dana.
Ukoliko želite da dugoročno održite svoju telesnu masu bitno je da se hranite izbalansirano i da doručak, ručak i večeru imate u tačno vreme svaki dan. Iako to ponekad deluje nemoguće zbog brzog načina života i obaveza, mala odstupanja neće narušiti balans, ali se trudite da vam ne pređu u naviku.
Izbalansirana ishrana može uticati na regulaciju metabolizma, težinu i ciklus spavanja.
Izbalansirana ishrana za mršavljenje podrazumeva često i izbegavanje kasnih večera ili unos mnogo vode pred odlazak na spavanje. Iako stručnjaci savetuju da čašom vode možemo zavarati glad, previše vode pred spavanje može poremetiti naš organizam i uticati na umor.
Telo ne može dovoljno da se odmori ukoliko mora da vari hranu, zato se savetuje izbalansirana večera najmanje dva sata pre odlaska na spavanje.
Kako bi ste vaš organizam učinili zdravim i trajno vitalnim trudite se da se umesto grickalica ili šećera uvek opredelite za zdravije obroke, samim tim bićete srećniji i zdraviji.