Dijeta je nešto što je svako od nas bar jednom u životu probao. Bilo na soju ruku ili u savetu sa nutricionistima. Verovatno nam je svima poznato da dolaskom leta i visokih temperatura želimo da izgledamo što lepše kako bi obukli omiljenu haljinu ili kupaći kostim. Postoji mnogo dijeta koje nas na brži ili sporiji naćin mogu dovesti do željene težine. Neke od njih su medicinska dijeta, UN, ili keto dijeta. Sve one kombinacijom odredjenih namirnica naš organizam makar privremeno dovode u stane balansa.
Međutim pre nego što odlučite da držite dijetu tokom letnjeg perioda dobro razmislite. Dijeta tokom visokih temperatura može da naudi našem telu, i ostavi određene posledice. Kako i na koji način da izbalansirate ishranu tokom leta, i koja dijeta bi za vas bila najbolja otkrivamo u nastavku.
Danas nam je zaista dostupan veliki boj dijeta koje možemo naći, neke od njih podrazumevaju određene namirnice, dok druge kao što je keto dijeta promovišu zdravu ishranu. Međutim tokom leta uglavnom želimo da stignemo do brzih rezultata, pa smo tako skloni i rigoroznim odlukama.
Stručnjaci ističu da je upravo tokom leta najbitnija hidratacija i uravnotežena ishrana. Poznato je da većina nas na velikim temperaturama nema želju za hranom, i misli da će brže doći do rezultata ukoliko preskoči obrok. U tom slučaju trebalo bi da tokom leta imamo više izbalansiranih i dobro raspoređenih obroka kako telo ne bi bilo napeto i uplašeno da će ostati bez hrane.
Tokom leta i odlaska na odmor često se dešava da ljudi naglo smršaju, a zatim se pri povratku sa odmora naglo ugoje i još dodaju nekoliko kilograma viška. Tako recimo medicinska dijeta može biti dobra u određenom periodu, ali ne i tokom letnjih dana jer dolazi do jo-jo efekta.
Kada se uključimo u režim rigoroznih dijeta naše telo gubi energiju tj. telo skladišti energiju u strahu da će ostati bez hrane, pa se na taj način i sam metabolizam usporava. Posebno tokom letnjeg perioda i visokih temperatura kada treba da sačuvamo energiju za rad, porodicu, slobodne aktivnosti ili odmor. Kada telo gubi energiju postaje tromo, pa se gubi i želja za fizičkom aktivnošću.
Jo jo efekat često zna da poruši samopouzdanje, te ispada da je čitav trud skidanja kilograma bio uzaludan.Ovakve promene organizma nisu dobre po naš imuni sistem jer trpi i postaje podložan virusima i bakterijama. Zato rigorozne dijete, odnosno dijete bez saveta stručnih lica nisu dobre pogotovo tokom letnjih meseci kada naš organizam može oslabiti zbog iscrpljenosti.
Pre nego što krenete na dijetu ili kod nutricioniste bitno je da proverite svoju krvnu sliku kako biste znali koji vitamin ili mineral vam je potreban. Na osnovu toga savetnik za ishranu preporučiće vam ishranu koja će vam dati dodatnu energiju i ojačati vaše telo i imunitet.
Liposukcijska ishrana bazirana je recimo na ravnomernom unosu proteina, ugljenih hidrata i masti koji će vam pomoći da imate dovoljno energije i tokom letnjih meseci i ojačate svoj organizam. Ukoliko osetite da je vaš organizam iscrpljen pokušajte da pronađete balans, više se hidrirajte ili unosite više voća i povrća. Uz umerenu fizičku akivnost i zdravu ishranu zasigurno ćete doći do željenih rezultata i biti spremni čak i za sledeće leto.