Tokom proteklih godina sve češće čujemo za različite vrste ishrana, poput plant based ishrane, međutim u poslednje vreme sve popularnija je tzv.presna ishrana ili ishrana koja podrazumeva konzumiranje hrane koja nije termički obrađena. Da li i kakve benefite ova ishrana ima na zdravlje, i da li sa sobom nosi dodatnu odgovornost i zdravstvene rizike? Kako bismo odgovorili na ova pitanja moramo saznati šta je presna ishrana i koje su njene prednosti i mane.
Ovakva ishrana pojavila se krajem 19.veka, ali je tek poslednjih nekoliko godina stekla veliku popularnost. Zagovornici ove ishrane smatraju da je ona savršena za ljudski organizam i višestruko korisna , kako za mršavljenje tako i za celokupno zdravlje.
Presna ishrana podrazumeva konzumaciju svežeg povrća i voća, orašastih plodova kao i određenih proteina poput jaja i sveže ribe koja se može jesti bez termičke obrade. Važno je napomenuti da se namirnica smatra sirovom ukoliko nije bila zagrevana iznad 48.stepeni, i takođe nije bila rafinisana, pasterizovana niti obrađena na bilo koji način. Ukoliko praktikujte ovu ishranu važno je znati da 75% namirnica koje konzumirate moraju biti u svežem stanju.
Iako u letnjim mesecima deluje da je veoma lako praktikovati ovu vrstu ishrane i da je u pitanju pravilna ishrana, jer smo okruženi svežim voćem i povrćem koje lako možemo konzumirati, i uživati u različitim ukusima, tokom zimskih meseci međutim situacija se menja. Tokom zime primorani smo da koristimo voće i povrće koje je bar jednim delom termički obrađeno s toga se postavlja pitanje kakve benefite ova ishrana ima?
Jedan od glavnih benefita koje presna ishrana ima je svakako detoksikacija organizma. Konzumiranjem hrane iz marketa koja je temički obrađena , a u kojoj se nalaze različiti konzervansi kao i pojačivači ukusa , mi dobijamo hranljive materije, ali i više raznih negativnih čestica koje prolaze kroz naše telo i ne prijaju organizmu. Sva hrana prolazi kroz niz testova kako bi bili bezbedni za konzumaciju, međutim dosta ovih namirnica sadži aditive koji negativno utiču na naš organizam i mogu izazavati nadimanje , kao i druge telesne tegobe u dužim vremenskim intervalima.
S toga je zaista ponekad dobro krenuti sa presnom ishranom kako bi napravili balans u organizmu. Pravilna ishrana podrazumeva normalno funkcionisanje organizma, te ukoliko odlučite da pročistite creva, podstaknete njihov rad i detoksikaciju organizama možete krenuti sa presnom ishranom.
Ukoliko posmatramo presnu ishranu iz ugla nutricionista njena svakodnevna primena je svakako dobra, međutim piramida ishrane podrazumeva i upotrebu hranljivih proteina i dobrih mastii koje dobijamo iz mesa, ribe ili mlečnih proizvoda. Ukoliko bez saveta stručnjaka naglo pređete na presnu ishranu i odmah iz organizma izbacite proteine, kao i ugljene hidrate može doći do pada imuniteta. Suplemente koji su vam potrebni da nadoknadite proteine kojih nema u voću i povrću nećete moći sami da izaberete.
Samim tim može doći do deficita i s toga je najbolje biti umeren. Presnu ishranu možete koristiti kao detoks kako bi ste va organizam očistili od nakupljenih toksina, ali ona nije preporučljiva na duge staze. Ona jeste dobra za organizam, ali naglo izbacivanje proteina iz ishrane može naglo poremetiti vaš organizam i dovesti do stresa.
Piramida ishrane podrazumeva balans , pa bi ste samim tim opteretili želudac i patili za namirnicama koje ste jeli godinama. Sam cilj pravilne ishrane jeste uživati u hrani koju jedete, a na potiskivati želju za namirnicama na koje ste navikli.