Kada je ishrana u pitanju i izbor namirnica, često se navodi da bi zdrave namirnice trebali da konzumiramo u njihovom prirodnom stanju, odnosno u vreme koje je predviđeno za njihovo sazrevanje.
Tokom proleća i jeseni naše omiljno voće i povrće najbogatije je vlaknima i vitaminima koji pozitivno utiču na naš organizam. Ali, postavlja se pitanje šta da jedemo tokom zime, odnosno koje su to namirnice koje će tokom zime naš organizam čuvati od virusa i prehlade. Iako lista svežih namirnica koje možemo pronaći tokom zime nije dugačka, postoji ipak hrana koja će nam pomoći da očuvamo zdravlje i vitalnost našeg organizma i tokom hladnih zimskih dana.
Citrusno voće poput limuna, mandarine, pomorandže ili grejfruta najčešće konzumiramo tokom zimskog perioda. Osim što nam je dostupno, ovo voće bogato je i vitaminima, poput vitamina C, vitamina B, a sadrži i kalijum, magnezijum i fosfor. Konzumacija ovih voćki pomoćiće nam da naš organizam tokom zimskih dana držimo podalje od virusa.
Prva aoscijacija na suvo voće poput suve šljive, smokve, kajsije ili urmi podseća nas na dane oko Božića kada se ovo voće najčešće konzumira. Ipak, ovo voće ima visok nivo nutritivnih vrednosti, kao i orašasti plodovi, pa bi trebalo da ga konzumiramo tokom čitave zime. Odlična je zamena za slatkiše, a može poslužiti i kao užina.
Da li ste znali da se u kiviju nalazi više vitamina C nego u pomorandžama? Iako spada u red tropskog voća, kivi nam je dostupan tokom čitave zime i možete ga koristiti u voćnim salatama, poslaticama ili smutijima.
Orasi, lešnik, badem ili pistaći? Ima li šta lepše konzumirati nešto od ovog voća dok tokom zime uživate u omiljenom filmu ili seriji. Osim što mogu poslužiti kao omiljena, zdrava grickalica, orašasti plodovi izuzetno su bogati magnezijumom, fosforom, gvožđem i vitaminom C. Orašasti plodovi prave su male nutritivne bombe i odličan izvor energije.
Nar je veoma bogat vitaminima i pozitivno utiče na rad srca i loš holesterol. Bogat je vitaminima, posebno vitaminom C, pa ga je najbolje jesti u prirodnom stanju ili konzumirati kao svež ceđeni sok.
Što se tiče namirnica koje možete koristiti kao glavno jelo, govedina predstavlja odličan izbor, kada je meso koje konzumiramo u zimskom periodu u pitanju. Bogata mastima, proteinima i mineralima, u sebi sadrži i dosta vitamina B. Pa će te pored lako pripreme uživati u ovom zimskom obroku.
Mnogima omiljeno povrće, krompir predstavlja namirnicu koju najčešće konzumiramo tokom zimskih meseci. Iako ga prati loš glas, jer je pun skoroba, krompir, ukoliko se konzumira umereno, izuzetno je bogat nutritivnim vrednostima.
Karfiol je prava zimska vitaminska bomba, izuzetno bogat vitaminom C bez obzira da li se koristi u prirodnom ili kuvanom stanju. Iako retko nađe mesto na trpezi, karfiol se često koristi kao dodatak drugom povrću. Ukoliko se odlučite, možete ga koristiti u glavnom jelu kao dodatak ribi ili nekoj drugoj vrsti mesa.
I kupus, baš poput karfiola izuzetno je bogat vitaminima C i K. Kupus je najšeće upotrebljena namirnica u svakoj kuhinji, a zima je baš period kada ga najviše ima. On je odličan kao prilog uz meso, ali može biti i glavni sastojak toplih salata.
Riba je sve prisutnija na našoj trezi tokom prethodnih godina, bilo rečna ili morska, ova vrsta mesa sadrži obilje omega 3 masnih kiselina, kao i proteina. Preporuka je da se konzumira dva puta nedeljno, a ljubitelji ribe mogu uživati u njoj koristeći tunjevinu i kao prilog u salatama.
Gotovo je nemoguće trpezu tokom zime zamisliti bez prisustva crnog luka, pogotovo kao saveznika u borbi protiv prehlada i virusa. Luk ima mnogo primena u tradicionalnoj medicini. Jedna od najpopularnijih je pomoć u borbi protiv prehlade. Bogat vitaminom C, izutno utiče na povećanje dobrog holesterola, a smanjenje lošeg.
Cvekla spada u red namirnica koje su često nepravedno izostavljene na našoj trpezi. Bogata vitaminima A, C i B sadrzi kalijum i folnu kiselinu pa je odlična kao salata ili kao prilog glavnom jelu.
Ljuta čili papričica omiljena je svima koji su ljubitelji ljute hrane. Vruća supa sa čilijem zagrejaće vam stomak u ovim hladnim zimskim noćima. Ali nemojte je previše koristiti ukoliko ste preosetljivi.
Ništa nije bolje od posude s vrućom kašom kada je hrana u pitanju da bi ste se zimi zagrejali. Kaša poput vruće kuvane zobi ne samo da vas zagreva i čini da se duže osecćate siti, već je i super zdrava. Zob može da pomogne u smanjenju lošeg holesterola i, prema tradicionalnoj kineskoj medicini, može da upije višak vlage u telu.
Seme susama je odličan dodatak zimskim slatkišima i pekarskim proizvodima. Iako vam seme susama ne pada na pamet kada razmišljate o hrani tokom zime, jedno je od najstarijih semenskih ulja i puna je dobrih masti koje prirodno zagrevaju. Dodajte seme susama u kiflice na pari i vruće supe da biste oterali prehladu i uživali u hrani.
Zato uživajte u zdravoj ishrani i tokom zime, i u svim čarima koje zima sa sobom nosi. Hranite se zdravo i neka vaše telo bude vaš hram.